James Swallow: Deus Ex – Černé světlo [50%]

11.03.2017
Knihy podľa počítačových hier nebývajú nejak zázračne napísané. Aspoň podľa mojich skúseností (Halo, Splinter Cell). Keďže som však doteraz väčšinou narazil na akčné a military strieľačky, ich rutinérsky štýl mi vlastne ani nevadil. Deus Ex je iný prípad.

Desať najlepších detských animákov

24.02.2017
Aby ma animák (hlavne dnes) zaujal, musí mať v sebe niečo nové, originálne, neopozerané... Najlepšie v kombinácii s dobrým príbehom. Takže žiadna Doba ľadová ani Madagascar. Ale ani Hore či V hlave.

Richard Brenkuš: Sabotáž na okraji vesmíru [50%]

24.02.2017
Sabotáž na okraji vesmíru má vyše tristo strán. Čo je číslo, ktoré ma pri prvotinách vždy desí. A zjavne ma ešte nejaký čas desiť bude...
 

Najlepšie filmy roka 2016

10.02.2017
Určite neobídťe...

Najslabšie filmy roka 2016

09.02.2017
Určite sa vyhnite nasledujúcim filmom...

Fantázia 2016 - Antológia fantastických poviedok [65%]

06.02.2017
Fantázia 2016 obsahuje nečakane veľa dobrých poviedok...

Janko Iša: Temnota z Pressburgu [70%]

31.01.2017
Kladivák sa koncom roka v sprievode fanfár (a sympatickej marketingovej podpory) dovalil do kníhkupectiev. A niežeby búral hranice žánrovej literatúry, ale určite si zaslúži pozornosť fanúšikov akčnej fantastiky.

Mikropoviedky 2006 – 2016

04.01.2017

Počas vianočného ničnerobenia som dal dokopy všetky moje mikropoviedky zverejnené za posledných desať rokov. Pôvodne som chcel napísať niečo v štýle, že poviedky sú v novej upravenej podobe, s prepracovanými scénami, vylepšeným autorským štýlom a dokonca s mojim osobným komentárom, ale znelo mi to nejako divne :-) Ak chcete, stiahnite si pdfko...

Aleš Kot: ZERO 4 – Kdo ohněm [80%]

04.01.2017

Záver príbehu agenta Edwarda Zera je tu. A ide o dosť nečakaný koniec. Ak niečo ako koniec vôbec existuje...

James S. A. Corey: Expanze I a II [80%, 60%]

 27.11.2016 
Expanze už stihla naboptnať do šiestich dielov (štyri vyšli v češtine) a vďaka SyFy sme mohli zhliadnuť aj prvú sezónu seriálu The Expanse. Séria získala množstvo fanúšikov a kladných kritických ohlasov.

Desať najlepších gangsterských filmov

 15.11.2016

Podobne ako pri westernoch, aj teraz som sa zameral na najlepšie filmy. Nie na filmy s legendárnymi scénami. Preto tu nenájdete Zjazvenú tvár, Lovcov gangstrov ani Vtedy v Amerike.

Ernest Cline: Ready Player One [90%]

15.11.2016

Opäť vyšla kniha Ready Player One (dokonca aj v slovenčine). A keďže som v nejakej recenzii čítal, že z nej vraj cítiť autorovu neskúsenosť, že má ploché postavy a málo dialógov a podobné kecy, rozhodol som sa pár slov k románu napísať aj ja.

 

Desať najlepších filmových westernov

05.11.2016
Vynovení Siedmi statoční už nejaký ten týždeň strieľajú v našich kinách, tak prečo si nepripomenúť, ktoré westerny fakt stoja za pozornosť?

Richard Stark, Darwyn Cooke: Parker - Lovec [75%]

05.11.2016

Komiksové spracovanie románovej predlohy pre Odplatu s Melom Gibsonom...

Desať najlepších filmových súbojov

28.09.2016
Bruce Lee sa do výberu nedostal, rovnako ako Steven, Jean-Claude či Mark Dacascos. Dokonca ani Jason Statham...

Výsledky Poviedky Istroconu 2016

28.09.2016
Keďže som nemohol ísť na Istrocon, aj som zabudol, že tam vyhlásili výsledky Poviedky Istroconu :-)

Alan Grant, John Arcudi, Doug Mahnke, Rafael Garrés: Lobo vs. Maska a další řežba [90%]

25.09.2016
Lobo je frajer. A správny frajer sa nebojí žiadnej výzvy. Aj preto prijíma fušku za miliardu kreditov. Stačí, keď chytí ultra šialeného galaktického teroristu. Veľký šéf sa tak vrhne do pátrania. A likvidovania, mučenia, vraždenia, demolovania... Ale nepohrdne ani spievaním country...

Krajina bez tieňa [40%]

19.09.2016

Človek zasadil strom, počkal kým vyrastie, potom naňho vyliezol a až potom z neho zliezol a zo zberača sa stal lovcom a hospodárom. Takúto predstavu o význame človeka v prírode nám predostiera dokumentárny film Ľuba Kľúčika.

Desať filmových guilty pleasure (director's cut)

19.09.2016
V skutočnosti nejde o žiadny „režisérsky zostrih“, len som si ešte spomenul na päť filmov, ktoré som pri minulom výbere zabudol zohľadniť. Keďže vyhodiť zo zoznamu nie je čo, a robiť výber pätnástich filmových guilty pleasure je trochu čudné, zvolil som tento názov. Áno, páči sa mi, ako to znie...

Poviedka Istroconu 2016 – hlasovanie

31.07.2016
Finálové poviedky boli v júli zverejnené na Fandom.sk. Teraz môžete hlasovať za tie najlepšie.

Desať filmových guilty pleasure

31.07.2016

V tomto zozname som sa zameral na filmy, ktoré sa mi páčia tak veľmi, že na rozdiel od ostatných v nich chyby nevidím. A to ani po rokoch.

Alexandra Pavelková: Medzi nami [75%]

21.06.2016

Alexandru Pavelkovú si väčšina čitateľov spája s poviedkami o vedme Vimke (Prísaha, 2007). Minulý rok jej po dlhšej dobe vyšla zbierka Údolie ľalií, kde nám ukázala viaceré podoby fantastiky, ale stále ostala na poli fantasy. V začiatkoch svojej tvorby však autorka vydala sci-fi zbierku SF001 (1996), a teraz sa vracia s podobne ladeným výberom poviedok.

Ideálne riešenie (poviedka)

21.06.2016

Kým budú zverejnené finálové poviedky z Poviedky Istroconu, možte si skrátiť čas touto mikropoviedkou.

Pôvodne malo ísť o rozhovor robota so svojím psychoanalytikom, ale akosi to nefungovalo. Ľudskejší príbeh s príchuťou antiutópie mi prišiel ako lepšia cesta...

Juraj Červenák: Prízraky na Devíne [70%]

 16.06.2016 
Rogan znamená pre slovenskú fantasy asi rovnako veľa ako Conan a Frodo pre tú svetovú. Preto je fajn, že sa černokňažník vracia. Okrem svojho umenia narábania s mečom nám chce ukázať, že „federácia“ Moravanov a Nitranov nevznikala práve diplomatickou cestou.

Revitalizácia vo finále Poviedky Istroconu 2016

15.06.2016
Po rokoch snaženia sa moja poviedka prebojovala do finále Poviedky Istroconu.

Mark E. Pocha: Krajina kanibalov [65-95%]

01.06.2016
Podarená letná oddychovka. Plná romantiky, lásky a ľudského pochopenia. Jasné, že nie... Teda... podarená, to áno...

Desať SF filmov, ktoré ma najviac ovplyvnili

19.05.2016
Recenzentský názor a vkus formuje všeličo. Od rodičov a učiteľov až po satelitný prijímač a rýchle internetové pripojenie. Prípadne výška vreckového a množstvo zakúpených lístkov do kina... Potom je niekedy ťažké posúdiť, či filmy videné v určitej životnej etape, sú naozaj také dobré, ako sa nám  zdalo vtedy. Faktom však je, že ich stopy v nás ostávajú natrvalo...

Hlasovanie o víťazovi Ohnivého pera Q1 2016

17.05.2016
Jarné kolo súťaže Ohnivé pero bolo uzavreté a už možno hlasovať za poviedky, ktoré sa vám najviac páčili.
Hlasovanie prebieha do 31. mája 2016 na Fandom.sk
Ak ste nestíhali prečítať všetkých 27 poviedok priebežne, tu sú moje odporúčania na tie najlepšie.

Lucia Lackovičová, Ivan Aľakša (eds): Fantázia 2015 - Antológia fantastických poviedok [70%]

15.05.2016
Vybrané poviedky sú kvalitatívne vyrovnané, bez výrazných lúzrov či favoritov. Osobne ma najviac zaujali Pavel Švantner (Ohňom nič nekončí),  Ján Gálik (Marka a muž s mŕtvymi očami) a Michal Brat (Oceľové oči).

Bezpečnejší svet (poviedka)

10.05.2016
Moja najnovšia (i keď som ju dokončoval osem rokov :-)) poviedka súťaží v jarnom kole Ohnivého pera. Napriek krvilačnej téme nejde o horor, skôr triler s hororovu tématikou. Pevne verím, že sa vám bude páčiť.
Poviedku si môžte prečítať i okomentovať na stránke Fandom.sk

Juraj Kaščák: Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu [50%]

09.05.2016
Zbierka fantasy poviedok humorno-sadistického razenia. Občas v nej čosi zaškrípe, ale niektoré poviedky stoja za to...

Snowpiercer [80%]

30.04.2016
Budúcnosť. Spackaný boj s globálnym otepľovaním. Nová doba ľadová. A nikdy nezastavujúci vlak. Plný ľudí. I nadľudí.

Strata pozornosti (poviedka)

21.04.2016
Asi ako každého autora aj mňa občas prepadne presvedčenie, že by som mohol písať také dobré a také kontroverzné romány či poviedky ako Bukowski, Palahniuk alebo Elis. Našťastie ma to vždy onedlho prejde... A chuť experimentovať tak väčšinou ventilujem „len” cez mikropoviedky. Toto je jedna taká. A pre mnohých bude určite vulgárna a pózerská... Príjemné čítanie.

Lenona Štiblaríková: Tester [65%]

13.04.2016
Vydarený slovenský sci-fi akčňák. Možno viac do vlaku ako literárneho klubu, ale pre mňa konečne to správne oddychové čítanie... 

Desať SF kníh, ktoré ma najviac ovplyvnili

20.03.2016
Našiel som starší článok písaný pre Sarden. V ňom sme vtedy vyberali päť SF kníh, ktoré nejakým spôsobom zamávali s našimi životmi (kniha mocnejšia plazmového dela :-)). Trochu som ho prekopal a doplnil...

Ostaňte doma

05.03.2016
Vždy som si myslel, že je úplne normálne, keď k voľbám príde čo najviac ľudí...

Oscary 2016

01.03.2016
Len v krátkosti...

Druhová ochrana (poviedka)

01.03.2016
Krátka poviedka na tému poľovačky odohrávajúca sa na Zemi IV...

Neal Asher: Hraniční válka [70%]

29.02.2016
Pohraničné boje tu boli vždy. A zrejme aj budú. Nikdy však neviete, kedy takýto „lokálny konflikt“ prerastie v niečo viac. A nakoľko išlo o cieľavedomý plán a nakoľko náhodu.

Alejandro Jodorowsky, Juan Gimenez: Kasta metabaronů [50%]

29.02.2016
Moje oneskorené kydanie na Metabaronov :-)

Pocit (poviedka)

29.02.2016
Pocit bola moja prvá mikropoviedka, ktorú som napísal niekedy v roku 2006.  Napriek tomu, že z nej cítiť začiatočnícku spisovateľskú energiu a možno aj presvedčenie, že jej autor je génius :-), nikdy doteraz som ju nepublikoval. Dnes mi až taká geniálna nepríde, ale je to celkom svižné a krátke.

Karel Čapek: Válka s Mloky [80%]

29.02.2016
Kým filmové spracovanie klasiky českej SF stále bojuje o svoje uvedenie do kín, kniha Válka s mloky už vychádza po vyše tridsiaty raz. Podľa posledného vývoja by sa dalo povedať, že vydávanie tejto antiutópie je už každoročnou záležitosťou. A prečo je tomu tak?

Najlepšie SF filmy roka 2015

28.01.2016
Ako každý rok aj teraz som sa obzrel za uplynulou filmovou sezónou. A síce som opäť nemohol ísť na koncoročné ťaháky, dovolím si napísať o tých, ktoré určite stáli za to, a ak ste ich nevideli, určite by ste na ne nemali zabudnúť.

Jozef Karika: Tma [75%]

21.01.2016
Karika sa prestal hrať na autora bestsellerov a napísal parádny triler s hororovými prvkami.

Miloš Janoušek: Testament [70%]

21.01.2016
Na prvý pohľad nenápadná, ale poctivo napísaná zbierka SF poviedok.

Jozef Karika: Strach [60%]

27.08.2015
Pomerne podarený horor. Od knihy autora niekoľkých bestsellerov by som však očakával pozornejšie oko - keď už nie autora, tak redaktora...