10 naj filmov roka 2014

31.01.2015 11:06

Minulý rok som ani zďaleka nevidel toľko filmov, ako som plánoval. Napokon však niektoré sľubné projekty odsunuli na tento rok (Jupiter vychádza) a iné mali tak príšerné recenzie (Transcendencia), že ma prešla chuť ich vidieť. Jediné, čo ešte „musím“ z predošlého roka vidieť je Interstellar. Aj preto (resp. napriek tomu) si trúfnem zverejniť tento rebríček.

Začnem trochu netradične najväčším sklamaním (vo vzťahu k mojim očakávaniam).

X-Men: Budúca minulosť
Moje sklamanie vychádza z faktu, že už X-Men 2 som považoval za druhú najslabšiu mutantiu adaptáciu. A X-Men: Budúca minulosť kráčajú vo veľmi podobných sterilných šľapajách. Druhá časť aktuálnej „retro trilógie“ má tentoraz okrem nešťastného obsadenia Michaela Fassbendera a Jennifer Lawrence aj nové a omnoho závažnejšie prúsery. Scenár je skrátka prehliadka tuposti. Samotný nápad - vrátime sa do minulosti, zabránime vražde a budeme žiť ako v raji, je vyslovene školácky. (Asi po dvoch hodinách začne jedna z postáv mudrovať o tom, že čas je ako rieka a jej beh nemožno zmeniť...) Niektoré scény sú zábavné, bohužiaľ ich logika je nulová. (Na dobitie Pentagonu stačí rušička, plastové pištole majú všetci len nie prezidentova ochranka.) Celá časť odohrávajúca sa v Paríži je ako z nejakého sitcomu – mutanti chcú zmeniť budúcnosť, ale v minulosti narobia toľko humbuku, že motýľ predstavujúci butterfly effect by sa umával k smrti. Uznávam, že Brian Singer je šikovný režisér, ale (s výnimkou prvých X-Menov) fakt nemá šťastie na komiksové scenáre.


A poďme na klasický rebrík:

9. Zloba
Rozprávky vo fantasy kabáte nie vždy dopadnú dobre. Jack, zabijak obrov a Červená Čiapočka to jasne dokazujú. Janko a Marienka: Lovci čarodejníc tiež nie sú pre každého. Snehulienka a lovec však podali slušný výkon a Zloba sa ich snaží dorovnať. Nový pohľad na príbeh Šípkovej Ruženky je vizuálne podmanivý a bojové scény nečakane veľkolepé. Je tam aj poetické nič, ale vzhľadom na rozpačité putovanie na Osamotenú horu, buďme radi aj za takýto druh fantasy.


8. Captain America: Zimný vojak
Zimný vojak ma vlastne sklamal. Myslím samotnú postavu – išlo o dosť trápnou figúrkou, ale ako zábavný blokbaster film fungoval. Nad niektorými „detektívnymi“ postupmi mi zastavoval rozum, ale je to farebné, akčné, herci sympatickí... Sranda, že úvod venujúci sa Furymu je najlepšou časťou filmu.


7. Úsvit planéty opíc
Je fajn, že sa točia podobné filmy. Podmienkou ich pozerateľnosti je ale predovšetkým rozpočet, ktorý umožňuje rozpútať veľkolepú akciu aj pri scenári zhrnuteľnom do jednej vety. Obyčajný akčňák s úžasnou hudbou (ako z čias Predátora) a famóznym finálnym záberom. Trochu viac nekorektnosti by ho správne okorenilo, ale stále ide o vysoko konzumovateľné dielko.


6. Appleseed Alpha
CGI je konečne na úrovni, že animované postavy pôsobia dostatočne ľudsky, aj keď práve tento film si situáciu značne uľahčuje kyborgami... Appleseed Alpha je na tom presne ako oba predošlé filmy série - technicky dokonalé akčné hody s jednoduchým príbehom. Zaujímavé vedľajšie postavy vynahradzujú triviálnosť zápletky. Ako komerčnejšia (menej filozofická i psychologická) alternatíva ku Ghost in the Shell je Appleseed Alpha výborná zábava.


5. Na hrane zajtrajška
Na hrane zajtrajška nemá šancu prekonať „zásadné“ filmy, ako bol napr. District 9, ale ukazuje, ako mohol vyzerať napr. Elysium. Inak ide o solídny akčný blokbaster, ale nič viac som v ňom nenašiel. V záplave infantilností typu Transformers a Pacific Rim však vyznieva Zajtrajšok ako inetelektuálna záležitosť. Nie je ňou, a čím viac sa s tým zmierite, tým viac sa budete baviť. Napríklad na príjemnom čiernom humore.


4. Tulák
Parádny postapo „western“, ktorý na masové nasadenie do našich kín ešte len čaká. Režisér Michôd to roztočil pekne v klasickom austrálskom duchu (Road Warrior, Proposition) a aj napriek dlhým záberom na krajinu či do tváre hlavného hrdinu má príbeh spád. Prestrelky sú podané pekne drsne a realisticky. Ak vás sklamala Cesta a súbežne aj Kniha prežitia, možno je Tulák aj pre vás ten správny smer.


3. 300: Vzostup impéria
Jasné, že Leonidas je len jeden, ale pre tento príbeh by bol typ jeho hrdinu nepoužiteľný. Toto nie je Sparta, toto sú Atény, čiže ide o „bandu básnikov a filozofov“ (a ich armádu). Keby drsňák typu Leonida začal uvažovať nad vlastnou zodpovednosťou za smrť ostatných vojakov a civilov, asi by to bolo pekne mimo. Sparta boli svaly, Atény sú rozum. Filmová hrdinská fantasy už od čias Beowulfa šliape iba vodu, preto sa budem tváriť, že Vzostup impéria neignoruje prvky nadprirodzena. Napokon, veď sa odohráva súbežne s jednotkou. Výborná akčná zábava... A Eva Green.


2. Robocop
Prerábka, ktorá to s originalitou príbehu nepreháňa, ale je to len čiastočný remake. Akcia je bravúrna. Televízne vsuvky sú opäť perfektné a rovnako ironické ako v pôvodných filmoch. Je pravda, že vo finále bolo trochu menej osobnej zaangažovanosti hlavného hrdinu, ale súboje s robotmi boli nadupané... Minimálne na rovnakej úrovni ako Verhoevenova jednotka.


1. Predestination
Spočiatku až nezaujímavý film. Ale akonáhle divák dostane nevyhnutné fakty, je to perfektné. Komorné sci-fi s dobre rozpracovanou zápletkou cestovania v čase. Keď si spomeniem, ako primitívne využíval cestovanie v čase X-Men: Budúca minulosť... Z veľkej časti konverzačka, ktorá však skvelo graduje. Austrálske sci-fi sú skrátka tým správnym korením pre žáner.


Uplynulý rok sa neprepisovali filmové dejiny. Potešujúce však je, že stále viac tvorcov naskakuje na vlnu poctivo natočených a solídne zafinancovaných sci-fi a fantasy. Do budúcna ostáva veriť, že pribudne aj viacero kvalitných scenáristov

Diskusná téma: 10 naj filmov roka 2014

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok