Antikrist

24.11.2009 20:45

 

Dánsky režisér Lars von Trier je diabol. O tom sa nás snaží presvedčiť už niekoľko rokov a tak bolo nevyhnutné, aby nám po muzikáli, dráme a komédii predviedol svoj pekelný talent opäť raz v hororovom filme. 

 

Antichrist má scenár ako stvorený pre krvavý béčkový horor o traume a sexe. A ono to aj je film o krvi, traume a sexe. Vlastne tak trochu porno. No dobre, tak trochu viac... Ale tomu, aby to skĺzlo do zvrátenej zábavnosti, neodbytne bráni režisér.

 

Treba to ale zrejme povedať na rovinu: Antichrist je umelecký európsky film so všetkým, čo s týmto pomenovaním súvisí. Čiže polovica publika ho nepochopí, druhá polovica bude zhnusená naturálnosťou a tá tretia polovica bude ledva lapať dych, aby to označila za okúzľujúce artové dielo preplnené úchvatnými režisérskymi postupmi a nádhernými obrazmi. Takto nejako to pri filmoch tohto druhu chodí...

 

Trier vie rozhodne šokovať a (podobne ako pri Lynchovi, Hanekem či Tarkovskom) už ani nejde tak o pochopenie filmu ako celku, ale o samotné ingrediencie, ktoré ho vytvárajú a sugestívne vykreslenie atmosféry ako aj vizuálne prevedenie najtemnejších zákutí ľudskej duše.

 

Ide o umelecký film. Treba sa však pripraviť na vŕtanie ručnou vŕtačkou do nohy, masturbovanie či odstrihávanie mäsa nožnicami. Pod všetkou tou krvavou výstrednosťou však drieme hlbší pohľad na vzťah dvoch ľudí. Je to totiž príbeh o šialenstve, sklamaní, láske...

 

Film o dvoch postavách, jednom nešťastí, starej chate a padajúcich žaluďoch si zaslúži vašu pozornosť, ak vás čo i len trochu zaujímajú „iné“ filmy, aké sa k nám väčšinu dostanú len prostredníctvom filmových klubov. Naschvál neprezrádzam dej, pretože v konečnom dôsledku ani nie je dôležitý. Do kín skrátka prichádza film, ktorý opäť raz pripomenie, že horor je regulérny žáner a rovnako ako strach a zdesenie dokáže vyvolať i dojatie a smútok.

 

Hodnotenie: 80 %

 

Antichrist

Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko, 2009, 100 min

Réžia: Lars von Trier

Hrajú: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg

 

V kinách ČR od 26. 11. 2009