Arthur C. Clarke: Setkáni s Rámou

01.01.2009 10:58

 

Píše sa rok 2131 a k Zemi sa blíži niečo veľké, čierne a tajomné. Napriek svojej geometrickej dokonalosti sa tentoraz nejedná o monolit...

 

Stretnutie s Rámom má už v názve akýsi náboženský presah. Cítiť niečo neznáme, filozofické ba až existenciálne. Nemajte však obavy, Clarke veľmi rýchlo túto „lyrickú“ predstavu zmarí svojim nezameniteľným profesorským prístupom a skonštatovaním, že pri pomenúvaní nebeských telies sa minuli všetky rímske a grécke božstvá, a tak prišli na rad tie indické...

 

Príbeh posádky vesmírnej lode, ktorá má za úlohu preskúmať neznámy objekt, je kombinovaný s líniou diplomatických jednaní Organizácie spojených planét. Vzniká tak štandardná kostra katastrofického filmu, kde sa postupne dostávajú do konfliktu politické a ľudské rozhodnutia.

 

Clarkove knihy nikdy neprekypovali prepracovanosťou vnútorného sveta postáv, a tak aj teraz sa autor opiera o podrobné opisy a vysvetlenie fungovania vonkajšieho prostredia – či už ide o vzťahy medzi jednotlivými planétami či samotného Rámu. Práve vytváraniu neznámeho prostredia je venovaná značná časť knihy a čitateľ musí žasnúť nad vizuálnosťou a podrobnosťou, s akou dokáže Clarke predstaviť niečo neznáme.

 

Na jednu stranu je úžasne, ako autor dokáže kombinovať katastrofický námet s dobrodružnosťou príhod posádky, na stranu druhú to však odhaľuje, na koľko triviálny príbeh sa skrýva pod povrchom jednotlivých epizód. Čitateľ má pocit, že je v Rámovi spolu s posádkou, no všetko to objaviteľské nadšenie pôsobí dnes miestami naivne a občas zdĺhavo. K záveru knihy síce dôjde k niekoľkým oživujúcim strihom, ale v dnešnej rýchlej dobe si treba podchvíľou pripomínať vek knihy a fakt, že Clarke bol možno ešte viac ako spisovateľ veľký vizionár.

 

Kniha je miestami podobná 2001: Vesmírnej odysei a aj keď je jednoduchšia a na prvý pohľad nemá taký filozofický potenciál, jej sfilmovanie by mohlo vyzdvihnúť onú mysterióznosť či imagináciu z neznáma. Nedávno oživené chýry o filme sa síce opäť rozplynuli, no ako nádejný príklad odporúčam krátky film Rendezvous with Rama.

 

Stretnutie s Rámom je kniha starej školy s dokonalo vytvoreným prostredím a množstvom zaujímavých technických detailov. V dobe, keď nás viac ako vesmírne dobrodružstvá trápi hospodárska kríza alebo nukleárne zbrane v Izraeli či Kórei, nepôsobí možno tak aktuálne ako v dobe svojho vzniku, no nikdy nemôžeme vedieť, kto nás pozoruje tam z hora a či sa nerozhodne nás navštíviť.

 

Hodnotenie: 70%

 

Setkání s Rámou

/Rendezvous with Rama/

Clarke, Arthur C.

Nakladateľstvo: Baronet

Preklad: Zdeněk Volný

Obálka: Valentino Sani

Redakcia: Libor Hlavička

Rok vydania: 2009

Počet strán: 256

Rozmer: 125 x 205

Prevedenie: hardback

Stav: nové vydanie

Cena: 219 Kč/ 9,42 €

 

Publikované na: www.sarden.cz