Červený piesok/Rudý písek

23.02.2009 22:40

Pokiaľ holdujete hororu a občas zablúdite do video požičovne, určite poznáte ten príjemný pocit plný očakávania, keď na poličke zbadáte neznámy film so skvelým obalom DVD. Napriek tomu, že viete, že plagáty sú často najkvalitnejšia vec na béčkovej hororovej produkcii, neubránite sa nutkaniu.

 

A presne z tohto bude ťažiť DVD Rudý písek. Nielen že má farebnosť obalu tú správnu chytľavosť, ešte má v sebe aj odkaz na starší britský kult Psí vojaci. Keď si prečítate, že ide o akciou nabitý príbeh o skupine vojakov v púšti, ktorým niečo skomplikuje misiu, začínate slintať...

 

Avšak tento film nemá takmer žiadnu akciu. A na hrdinov tu ani žiadne monštrum neútočí. Útočí na nich ich vlastné svedomie. Počujete správne. Tento béčkový horor stavil na rovnakú psychologickú kartu ako napr. Solaris či Mariňák. Už teraz to vyznieva divne, však?

 

Režisér Alex Turner, ktorý ma na konte mnohými velebený Hnev duší, si odkrojil veľké sústo. Ak si domyslíme brutálne digitálne triky, natočil to celkom dobre a atmosféra pekne hustne a napätie sa stupňuje... finále je dokonca vydarené. Problém je však v tom, že fandovia béčkovej zábavy ju vyhľadávajú, kvôli tej zábavnosti. A tento film zábavný nie je. Rutinná schéma o skupine vojakov potrebuje trochu šťavy, aby nenudila. A Rudý písek nudí hodnú chvíľu, kým si divák nezvykne na pomalé tempo. Úvodnú frustráciu síce pomáhajú prežiť zvrátené dialógy o sexuálnych praktikách, no stále je to málo.

 

Ak sa vám zdali Carpenterovi  Duchovia Marsu príliš uletení a lacní, možno vás bude Piesok baviť. Je totiž pomerne kultivovane natočený, bez akýchkoľvek výrazných kixov či experimentov. Ak sa vám zdali Hory majú oči 2 príliš hlúpe, možno vás bude Piesok baviť... A takto by sa dalo pokračovať. Faktom však ostáva, že Červený piesok je béčko ako hrom, ktoré nič nekazí a ako celok je funkčné. Otázne je či od „akčného hororu“ očakávate akciu a krv, alebo sa uspokojíte s psychologickým trilerom s pár tvrdšími scénami...

 

Hodnotenie: 40%

 

Red Sands

USA, 2009, 85 min

Réžia: Alex Turner

Hrajú: Shane West, Leonard Roberts, Theo Rossi, Noel Gugliemi, Callum Blue, Fahim Fazli, Adam Gierasch, J.K. Simmons

 

Publikované na: www.sarden.cz