Denná hliadka

04.09.2007 11:41

 

Stúpenci Svetla a Tmy sa vracajú, aby v nás opäť vzbudili pochybnosti o tom, ktorá strana je tá dobrá. Hlavný hrdina, Anton, stojí medzi dvoma mlynskými kameňmi - je síce členom Nočnej hliadky, no jeho syn je na strane tých druhých. Krehké prímerie medzi obidvomi stranami zrejme potrvá len do narodenín Antonovho potomka. Práve to je totiž deň, kedy sa má v mladom chlapcovi prebudiť jeho sila...

 

Už je to nejaký čas, čo fanúšikovia divokej akcie slintali nad trailerom, kde červený športiak prefrčí po stene budovy, aby následne efekte, cez okno zaparkoval v jednej z kancelárií. Adrenalín sršiaci z ukážky na Dennú hliadku naplnil sály aj pokladne kín po celom svete. Preto sa napokon aj slovenskí a českí distribútori rozhodli zaútočiť na naše peňaženky (a zdraví rozum) a uvádzajú do kín tento vyše roka starý ruský trhák.

 

Timur Bekmambetov už pri Nočnej hliadke vyvolal množstvo emócií svojím  videoklipovým prístupom ku kultovej knižnej predlohe. Ale keďže prvá Hliadka komerčne bodovala, nemal ani tentoraz dôvod ustúpiť od svojho hektického štýlu. Skôr naopak – pokračovanie je ešte viac „odtrhnuté z reťaze“ a na plnú hubu do sveta ziape fakt,  že ruskou kinematografiou lomcuje nová vlna nadšenia.

 

Rovnako ako režisér sa vracajú aj hlavní predstavitelia, ktorí ešte stále pôsobia dostatočne neopozerane a skutočne, aby dokázali bez veľkej námahy vtisnúť svojim hrdinom punc uveriteľnosti. Denná hliadka dosť plynule nadväzuje na svoju staršiu sestričku, a tak divákovi neostáva nič iné len sa zmieriť s faktom, že niektoré figúrky sú vo filme viac-menej z povinnosti. Napriek tomu sú vzťahy a citové putá opäť jednou z hlavných devíz nadprirodzeného sveta.

 

Príbeh Dennej hliadky tiež kráča v šľapajách svojej predchodkyne – nevyvíja sa lineárne, ale posúva sa vpred pridávaním nových vrstiev. Postupne tak vzniká komplexná a dôveryhodná predstava o univerze Hliadok, kde je samotný dej až druhoradý. Ťarcha scenára automaticky tlačí  hrdinov do finále, ktoré pôsobí na diváka rovnako definitívne ako na jednotlivé postavy.

 

Adrenalínový hudobný doprovod je neodmysliteľnou súčasťou každého upírskeho filmu už niekoľko rokov a Rusi sa v divokosti rozhodne nedali zahanbiť. Oproti Nočnej hliadke je hudba o poznanie divokejšia, a pri záverečnej prelínačkovej chaos bitke som bol len krôčik od epileptického záchvatu...

 

Denná hliadka je ruský film – je komplikovaný a je osobitou výpoveďou. Ide vlastne o výsmech americkej produkcii, no pritom má „americké“, popcornové prevedenie, ktoré sa doslova bije s hutnosťou a komplikovanosťou celej snímky. Osobitný humor a vyhrotenosť akčných scén vedia pobaviť, emotívne scény zase dokážu dojať... Akcie sú vybičované do absurdity, a napriek tomu, že nemajú nablýskanosť napr. Matrix Reloaded, na mňa pôsobili oveľa účinnejšie a skutočnejšie.

 

Bekmambetov film pôsobí moderne a divoko, no pri tom kompaktne a premyslene. Ide o značne explozívnejší počin než bola prvá Hliadka, je však určený práve ľuďom, ktorých zaujal úvodný film, a ktorí sa chcú nechať zaviesť hlbšie do čoraz známejšieho sveta. Denná hliadka je veľkofilm, zo všetkým, čo k tomu patrí – vie šokovať, vie pobaviť, a hlavne vie presvedčiť...

 

Hodnotenie: 90%

 

Day Watch / Night Watch 2

Rusko, 2006, 132 min

Réžia: Timur Bekmambetov

Hrajú: Konstantin Khabensky, Marija Porošina, Vladimir Menshov, Valeri Zolotukhin, Aleksei  Chadov