Karel Čapek: Válka s Mloky

29.02.2016 14:49
Kým filmové spracovanie klasiky českej SF stále bojuje o svoje uvedenie do kín, kniha Válka s mloky už vychádza po vyše tridsiaty raz. Podľa posledného vývoja by sa dalo povedať, že vydávanie tejto antiutópie je už každoročnou záležitosťou. A prečo je tomu tak? Veď vlastne ani nejde o román...
 
Válka s Mloky je niečo ako beletrizovaný (fiktívny) dejepis. Dôsledné vykreslenie vývoja určitej situácie. Autor na rozprávanie príbehu nepoužíva ani tak osudy postáv ako skôr rôzne články, zápisy z konferencií, záznamy svedectiev či dobre vypointované dialógy.
 
Čapek sa vynasnažil, aby ním zobrazovaný svet pôsobil hodnoverne. Od objavenia a skúmania tajomných tvorov až po ich rozšírenie a využívanie. Vplyv na spoločnosť je skúmaný takmer z každého uhla a autor bravúrne zvláda analýzu príčin a dôsledkov konania ľudí i Mlokov.
 
Napriek absencii (či skôr minimalizovaní) „skutočných“ postáv je zaujímavé sledovať postupnú eskaláciu niečoho, čo z počiatku ani nevyzerá ako konflikt. Určite tomu pomáha aj autorov nezameniteľný žoviálny štýl priameho oslovovania čitateľa, respektíve imaginárneho poslucháča.
 
Občas cítiť, že konceptu útržkov dejinotvorných udalostí by viac sedelo prerušované čítanie, aby si čitateľ vychutnal autorov rozprávačský talent aj na miestach, kedy sa príbeh nikam neposúva (úžasný manželský dialóg počas štopkania ponožiek). Ale koniec koncov, Válka s Mloky pôvodne vychádzala na pokračovanie v novinách.   
 
Válka s Mloky je predovšetkým nadčasové dielo. V dobe vzniku (a pár rokov po nej) museli čitatelia žasnúť nad paralelou ku kolonializmu či nacizmu (der Edelmolch) a aj v súčasnosti kniha funguje ako skvelý rozbor napríklad prisťahovaleckej krízy: „Vy ste nás chceli. Teraz nás máte.“.
 
Karel Čapek: Válka s Mloky
Vydavateľstvo: Leda/Rozmluvy 
Redakcia: Kristina Karasová
Obálka: Robin Brichta
Väzba: pevná
Počet strán: 280
Rok vydania: 2015
 
Napísané pre www.fandom.sk

Diskusná téma: Karel Čapek: Válka s Mloky

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok