Náhradníci

09.10.2009 12:10

 

Sedíte pri počítači, čítate tento text a nechce sa vám vstať z kresla. Ste pripojení a je vám dobre. Predstavte si, že by to tak mohlo byť stále. Vaša myseľ pracuje, vaše telo odpočíva. Váš robotický náhradník, spraví všetko za vás...

 

Nie, bratia Wachowski nevracajú úder. To len režisér tretieho Terminátora sa pokúsil rozvíriť pokojné vody filmovej science-fiction. A keďže Bruce Willis už snáď definitívne pochopil, že z úloh zatrpknutých policajtov ho nedostane ani nominácia na nejakého Oscara, išiel do toho tiež.

 

A tak tu máme čisté „punkové“ sci-fi plné zrkadiel dnešnej doby a štandardných dejových zvratov. To štandardných znamená len toľko, že ten, ktorý slúži systému, postupne pochopí, že „tudy cesta nevede“ a rozhodne sa proti systému bojovať. Aj keď tentoraz je to v trochu pozvoľnejšom duchu.

 

Príbeh so zaujímavým nápadom je značne riedky a len vďaka akčným scénam sa film môže považovať na celovečerný. Napriek tomu, že scenáristický potenciál skončil už v upútavke, nebráni to otrlému scifistovi baviť sa. Film totiž ide svojou cestou z bodu A do bodu B bez zbytočných odbočiek a režisér Mostow je rutinér, ktorý ma takéto veci v malíčku a aj keď ničím neprekvapí, dokáže upútať dostatočnú pozornosť.

 

Náhradníci sú mierne nadpriemerné oddychové scifíčko, ktoré poteší témou a hereckým obsadením. Najbližšie k porovnaniu má asi Výplata Johna Woo. Tu je však Bruce Willis. A opäť krváca, opäť má problém s rodinou, a opäť naháňa zločincov.

 

Kto chce po letných sci-fi veľkolepých bláboloch opäť normálny film, Náhradníci ho určite potešia, kto chce niečo viac, ten nech beží na District 9.

 

 

Hodnotenie: 60%

 

Surrogates

USA, 2009, 104 min

Réžia: Jonathan Mostow

Hrajú: Bruce Willis, Rosamund Pike, Radha Mitchell, Ving Rhames, Valerie Azlynn, James Cromwell

V kinách ČR od 8. 10. 2009, SR od 3. 12. 2009

 

Publikované na: www.sarden.cz