Orson Scott Card: Válka o dárky

15.01.2010 10:30

Kto pravidelne sleduje stránky Laseru, vie, že pôvodne mala byť vianočným darčekom Cardova menej známa Ríša. Miesto kontroverznej politfiction, k nám však prichádza Vojna o darčeky. Skrátka, stávka na istotu... 

 

Keď budete mať knihu v ruke, zistíte, že je na jej obálke trikrát spomenuté meno hlavného hrdinu legendárnej Enderovej hry. Je to pomerne logický krok, keďže táto novela funguje predovšetkým ako upgrade enderovského univerza, no väčšinu času som mal pocit, že Ender je tam napasovaný trochu nasilu, a navyše je neosobne uvádzaný ako Wiggin. Príbeh by sa zaobišiel aj bez neho, ale to by ako samostatne vydaná kniha zrejme stratila na zaujímavosti.

 

Vojna o darčeky paradoxne nie je o vojne. Dokonca ani o simulovanej vojne, takže fandovia pôvodnej knihy môžu byť mierne sklamaný konverzačným poňatím vianočnej témy. Celá knižka je však napísaná ako akési podobenstvo – vojna bez boja, náboženstvo bez symbolov, Enderov príbeh bez Endera...

 

Začiatok je možno trochu predimenzovane venovaný postave Zecka a jeho nábožne založenej rodine, postupne sa však z jeho príbehu stáva rozbuška pre udalosti vo vojenskej škole, kde sú akékoľvek náboženské prejavy zakázané. Akonáhle opraty preberie rebelantský Dink Meeker s občasným Enderovým prispením, je to tá správna slovná prestrelka s vycibrenými dialógmi.

 

Kultový spisovateľ prihodil ďalší kamienok do svojej ságy a svojich verných fanúšikov určite poteší aj takýmto obyčajným ľudským príbehom. Tí ostatní dostanú len akúsi esenciu niečoho, čo je niekde na pozadí a čo sa dá vďaka tejto knihe tušiť, v nej samotnej však tú ťažko opakovateľnú silu Enderovej hry nenájdete.

 

Orson Scott Card sa nedávno vyjadril na adresu Stephanie Meyerovej, že je úžasný fenomén, z ktorej bystrosti mysle a ducha pochádza osvietené temno... Nie úplne chápem, čo tým myslel, ale niečo mysteriózne a hrejivo duchovné je aj v tomto príbehu, ktorý určite stojí za prečítanie.

 

Hodnotenie: 70%

 

War of Gifts

Preklad: Petr Kotrle

Autor obálky: John Harris

Prevedenie: Pevná väzba

Počet strán: 88

Rozmer: 150 X 210

Rok vydania: 2009

Cena: 5,79 €/149 Kč

 

 

Publikované na: www.sarden.cz