Push

01.05.2009 21:16

Nadprirodzené schopnosti. Boj dobra so zlom. Skupina sympaťákov verzus démonickí zabijaci.

 

Tak presne toto na nás skúšajú hollywoodski tvorcovia rok čo rok. Veď čo iné by mohli diváci unavení sparným letom chcieť ako efektami nabitú akčnú jazdu s peknými mladými ľuďmi v hlavných úlohách?

 

A tak sme tu mali Sily temna Rennyho Harlina, Jumpera Douga Limana  a teraz je tu Push nemenej zaujímavého Paula McGuigana. Tento režisér zatiaľ prekvapivo bodoval v každom žánri. Či už to bola komorná historická dráma (Zúčtovanie), romantický triler (Miluj ma! Prosím...) alebo hravá gangsterka (Nabiť a zabiť) vždy dokázal zaujať a byť iný ako jeho predchodcovia.

 

Režisér tentoraz na „byť iný“ rezignoval a natočil film presne podľa osvedčenej šablóny moderných teenagerských akčných filmov: Dve, vlastne tri skupiny osôb s nadprirodzenými schopnosťami sa snažia získať kufrík s látkou, ktorá dokáže znásobiť ich silu a tak zabezpečiť ich nadradenosť... McGuigan to celé síce obohatil o zaujímavé nápady ako sú napríklad telekinetické prestrelky, no na všetko ostatné zabudnete skôr ako stihnete povedať push.

 

Na tento akčňák sa však napriek svojej neoriginalite (Hrdinovia, X-meni, 4400, Wanted...) vôbec nepozerá zle. Hlavnú zásluhu na tom majú príjemne pôsobiaci herci. Chris Evans bol sympaťák už  v takých zlátaninách ako sú dve časti Fantastickej štvorky a tu mu jeho rebelstvo ide rovnako dobre a prirodzene. Ako hlavný hrdina má najviac scenáristickej pozornosti, no z tej diváckej mu nenápadne ale o to presvedčivejšie ukrajuje Dakota Fanning. Toto zlaté dievčatko z Ja som Sam, Vojny svetov či seriálu Unesení je tentoraz puberťácke a nezávislé. Zubný strojček, červený melír a vysoké kanady skvelo dotvárajú jej detsko-dospelú úlohu. Ostatné vedľajšie postavy tiež potešia, hlavne vďaka známejším tváram, no zo svojho „vedľajšieho“ postavenia nijako nevybočujú.

 

Scenár je jednoduchý a má niekoľko logických dier, tvorcovia však postupne vrstvia na seba niekoľko zvratov, ktorými plytkosť čiastočne dokážu zakryť, no úplne im to nevychádza. Push nevie presvedčiť, že je niečim iným ako len „seriálovým“ filmom, ktorý má na svoj príbeh premrštenú stopáž a na svoje  posolstvo je zase prikrátky. Ako pilot k seriálu by to vôbec nebolo zlé. A vlastne nie je to zlé ani takto, no je to len  prázdninová jednohubka bez hlbšieho rozmeru.

 

Keď to tak zhrniem – charizmatickí hrdinovia, zámerne prehrávajúci záporáci, klišé príbeh, pekné triky a akčné scény - sú to vlastne tie isté ingrediencie, z ktorých bol namiešaný posledný Star Trek, len tu tomu chýbal komplikovanejší scenár a trochu viac fanúšikovského nadšenia.

 

 

Hodnotenie: 50 %

 

Push

USA, 2009, 111 min.

Réžia: Paul McGuigan

Hrajú: Chris Evans, Dakota Fanning, Camilla Belle, Djimon Hounsou, Joel Gretsch, Neil Jackson, Colin Ford, Maggie Siff, Cliff Curtis

 

Publikované na: www.sarden.cz