Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita

09.07.2010 20:59

Román 1984 Georga Orwella mal niekoľkých nasledovníkov. Okrem kníh Kurta Vonneguta (Mechanický klavír) či Anthonyho Burgessa (1985) patrí k tým najznámejším 451 stupňov Fahrenheita. Tento rok vyšiel v Baronete komiks, ale aj nové vydanie tohto legendárneho diela.

 

Bradbury je známy predovšetkým ako majster poviedky (naposledy Vždycky budeme mít Paříž). Už v roku 1950 na seba upozornil zbierkou Marťanská kronika a okamžite si vyslúžil označenie poeticko-romaticko-ironický spisovateľ. A tejto krkolomnej charakterizácie sa drží aj pri krátkom románe 451 stupňov Fahrenheita.

 

V podstate ide o novelu, opismi, prirovnaniami a slovnými kudrlinkami natiahnutú na románový rozsah. Autor v nej nastavuje zrkadlo našej spoločnosti - a nie je to pekný pohľad. Pálime knihy, viac ako skutočný život nás zaujíma svet na telestenách a vôbec si nevšímame, že ľudská existencia stráca na význame.

 

Príbeh má štandardný utopistický vývoj. Hlavný hrdina slúži systému a postupne si začína uvedomovať zvrátenosť režimu. Okolnosti ho prinútia spraviť niekoľko rozhodnutí, po ktorých mu už neostáva nič iné len utekať...

 

Základná zápletka okolo spaľovania kníh nemá nejaký epický potenciál, napriek tomu ho autor zaujímavo využíva na rôzne úvahy, vypointované rozhovory a v závere dokáže svojou prirodzenosťou dokonca prekvapiť. Fahrenheit je pesimistický, emocionálny príbeh, kde má vnútorné prežívanie postáv prednosť pred popisom systému a jeho mechanizmov. Od podobných kníh ho neodlišuje ani tak téma ako poetický štýl s dôrazom na budovanie atmosféry.

 

Napriek kultovému statusu pôsobí dnes kniha svojou základnou premisou trochu obyčajne, akoby šlo „len“ o ďalšiu diktatúru, a nie u každého čitateľa dokáže vyvolať taký strach z nastolenej budúcnosti, ako to bolo pri Orwellovi či Vonnegutovi. Možno je to tým, že ide v prvom rade o komorný ľudský príbeh a nejaká futuristickosť prostredia tu nie je prioritou. A možno je to tým, že opísaný svet nám príde tak mrazivo známy.

 

Bradbury je veľký spisovateľ, no pri svojom najslávnejšom diele sa odpútal od svojej poviedkárskej stručnosti trochu viac, ako bolo treba. Vybudoval pôsobivý svet s uveriteľnými postavami i niekoľkými napínavými scénami, no aj s prihliadnutím na ostatnú jeho tvorbu, sa nemožno zbaviť pocitu, že rovnaký výsledok by dosiahol aj pri menšom počte strán.

 

Už je to nejaký ten rôčik od kedy 451 stupňov Fahrenheita po prvý krát uzrelo svetlo sveta a bez ohľadu na subjektívny názor recenzentov sa kniha stala klasikou a svojim obsahom a myšlienkovým presahom je symbolom boja za zdravý rozum a ľudskosť. A to je snáď dôležitejšie ako nejaké percentá.

 

Ukážka z románu

 

451 stupňů Fahrenheita
/Fahrenheit 451/
Autor: Bradbury, Ray
Nakladateľ: Baronet
Preklad: Jarmila Emmerová, Josef Škvorecký
Obálka: Jan Ungrád
Rok vydania: 2009
  Počet strán: 160
Rozmer: 125 x 200
Väzba: hardback
Stav: nové vydanie
Cena: 169 Kč

Publikované na: www.sarden.cz

Diskusná téma: Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok