Střepy v hlavĕ (Brøken)

16.12.2010 21:04

Tak ako sme ďakovali Skale za Eda Harrisa či Narušeniu za Angelinu Jolie, tak sme radi aj nevydarenej Kliatbe bratov Grimmovcov, že nám ukázala Lenu Headey. Táto sympatická Angličanka sa ukázala aj v megahite 300 či rozporuplnom Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej, ale nás teší predovšetkým jej záľuba v hororovom žánri. Nebála sa béčkovej Jaskyne a dokonca ani gore úchylnosti Laid to Rest. Tentoraz sa rozhodla vyskúšať niečo artovejšie.

 

Režisér kultového Cashback, Sean Ellis, to vôbec nemal ľahké. Jeho predošlí film bol totiž príliš výnimočný a zároveň okúzľujúco obyčajný, aby dokázal opäť natočiť niečo podobné. Preto sa rozhodol vsadiť na atmosféru, na pocity, na krásu obrazu a scenár ponechal len v náznakoch. Ak zaspávate pri filmoch typu Šiesty zmysel, Brøken sa zďaleka vyhnite. Ak filmy typu Šiesty zmysel pozeráte kvôli záverečnej pointe, prestante čítať a na Brøken zabudnite.

 

Črepy v hlave natočili v roku 2008 a o to viac pôsobia ako satisfakcia pre fanúšikov, ktorí nedokázali prehryznúť komerčnosť a zbytočnú akčnosť slušne našliapnutej Invázie s Nicole Kidman. Áno, opäť raz tu máme tému „osoby v mojom okolí nie sú tými, za ktorých sa vydávajú“. Ellis však túto zápletku nijako ďalej nerozpracováva a využíva len jej samotný paranoidný základ, ktorý veľmi šikovne vizuálne deformuje. Odveká otázka, čo sa skrýva za zrkadlom?, je dostatočne mysteriózna, aby dokázala fungovať aj bez logického zdôvodnenia.

 

Réžia je pekelne sústredená, zábery sú diabolsky pomalé a napínavé scény nervydrásajúce. Až na jeden príliš krvavý moment dokázal Sean Ellis vrátiť horou jeho poctivú a serióznu tvár. Filmu možno pár vecí vytknúť, na jeho pôsobivosti to nijako neuberá a pokiaľ ho nebudete pozerať na párty plnej ľudí, určite budete mať chvíľu problém dívať sa do zrkadla bez podozrenia.

 

Hodnotenie: 80%

 

Střepy v hlavĕ
The Brøken
Francúzsko / Veľká Británia, 2008, 88 min
Réžia: Sean Ellis
Hrajú: Lena Headey, Richard Jenkins, Ulrich Thomsen, Melvil Poupaud, Asier Newman

Na DVD od 23. 11. 2010 

Publikované na www.sarden.cz

Diskusná téma: Střepy v hlavĕ (Brøken)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok