Terminator Salvation

04.06.2009 22:20

Je späť. A vôbec nie je väčší, dlhší a už vôbec nie nezostrihaný...

 

Prednedávnom začal Hollywood premyslenú a údernú genocídu namierenú proti kultovým trilógiám. Trilógiám, ktorým často odpustíme menšie výkyvy – veď je to jeden celok. Preto tretí Terminátor, tretie Hviezdne vojny či tretia Smrtonosná pasca už nemusí mať toľko dokonalosti ako predchodcovia. Ide o dotváranie univerza, o fanúšikmi zbožňované opakovanie trademarkov.

 

Štvrté pokračovania, okrem toho, že narúšajú prirodzenosť trojjedinosti, sú na tom o dosť horšie hlavne preto, že väčšinou prichádzajú po určitej dobe a snažia sa uspokojiť divákov, ktorým sa pôvodná trilógia už dávno zliala do jedného dokonalého filmu a navyše potrebujú podchytiť aj novú v tomto smere panenskú generáciu.

 

Terminator Salvation má takmer všetky hlavné neduhy štvrtých pokračovaní – nemá vlastný štýl, nemá nový príbeh, nemá skutočného Arnolda... Napriek odkazom na skoršie filmy nedokáže T4 z už vytvoreného sveta vyťažiť potrebnú nostalgiu a vložiť doňho ďalšiu fungujúcu súčiastku. A to tvorcovia mali k dispozícii tie najsilnejšie ingrediencie – Lucasovým Industrial Light & Magic počnúc a Christianom „kdesazjavimtojehit“ Balom končiac.

 

Režisér McG má na konte Charlieho anjelov a toto bola preňho veľká príležitosť ukázať na čo všetko má (veď to v podstate vyšlo aj klipárovi Wisemanovi s poslednou Smrtonosnou pascou). Chlapík to rozhodne šikovný je – niekoľko menších akčných scén to dokazuje, no veľkoleposť a explozívnosť má priveľa inšpiračných prvkov či už u Baya alebo Camerona a ostáva tam príliš málo vlastného (resp. ostávajú hlavne logické diery: prečo zničiť protivníka jednou zo svojich riadených striel, keď ich môžem polhodiny naháňať dvoma motorkami?). Réžia a technická stránka však rozhodne nerobia prekážky štandardnému takmer letnému blokbasteru. Okrem toho si čo-to odmakajú aj dobre obsadení herci (Ironside!) a slušne hustý soundtrack.

 

Kameňom úrazu je vyslovene hlúpy scenár a prekvapivo šablónovité dialógy v štýle Catwoman (áno, scenáristi sú rovnakí). O boji ľudí so strojmi sa dozvieme minimum, na plátne sú častejšie všelijaký megaroboti ako klasické T-éčka, a psychologická zápletka kvôli svojej nerozvinutosti viac rozosmeje ako dojme. Zarážajúco však ide o vyrovnaný súboj, pretože tak ako ľudia s radosťou odpaľujú napalm hneď vedľa vlastnej tajnej(!) povstaleckej základne, tak zase centrum Skynetu stráži jeden stroj a o ľahkosti vstupu do Skynetu radšej pomlčím. Ostáva tak len pár patetických (ale povedzme si na rovinu účinných) vojenských preslovov Johna Connora v štýle: Ak čítate toto, ste Odpor.

 

Terminátor sa vrátil. Len škoda, že v podstate je opäť len jeden, čo je pri post-apokalyptickom vojnovom filme trochu zvláštne. Mladšie publikum odchované na Mission: Impossible II bude na tom určite lepšie. Pretože pre nich sa nič nevracia, pre nich začína niečo nové. A nie je to závidenia hodný začiatok...

 

Hodnotenie: 40 %

 

Terminator Salvation

USA / Nemecko / Veká Británie, 2009, 115 min

Réžia:  McG

Hrajú: Christian Bale, Anton Yelchin, Sam Worthington, Bryce Dallas Howard, Helena Bonham Carter