Elysium

08.09.2013 19:25

Neill Blomkamp mal donedávna na konte len jeden celovečerák. Distrct 9. Zhodou okolností ide o jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. Preto sa čakalo, čo talentovaný režisér dokáže, keď dostane fakt veľké peniaze. Dokázal naštvať svojich verných fanúšikov.

 

 V budúcnosti sa boháči odťahovali zo Zeme na stanicu Elysium. Všetci ostatní sa predierajú „klasickým“ životom v slumoch  na povrchu našej modrej planéty. Tí šikovnejší sa snažia zohnať peniaze na lístok tam hore, väčšina sa však prispôsobila drsnému postapo svetu.

 

Hlavný hrdina (Mat Damon) patrí k šikovnejším a zháňa peniaze. Keďže je v podmienke, snaží sa o to legálnou cestou. Až keď mu osud (a rádioaktivita) priškrtí hrdlo, pochopí, že takto to ďalej nejde a rozhodne sa pritvrdiť. Lenže v ceste mu stojí nekompromisná ministerka v podobe Jodie Foster.

 

Elysium má klasickú SF schému o boji jednotlivca proti systému. Tvorcovia sa nijako nesnažia skrývať triviálnosť príbehu a tak udalosti v sympaticky skratkovitých skokoch naberajú na tempe i akcii. Potreba dostať postavu zo situácie A do situácie B je jednoznačnou prioritou, ostatné veci idú bokom. Všetko sa to deje prostredníctvom nadupanej akcie, kde si divák vychutnáva moderné zbrane i techniku v tom pravom blomkampovskom hard prevedení.

 

Napriek tomu, že všetci čakajú, kedy a či sa hrdina dostane na Elysium, najlepšou časťou filmu je dianie na povrchu Zeme. Režisér sa tu cíti očividne doma (drsná budúcnosť odzrkadľujúca súčasnú Afriku má aj teraz svoje čaro). Akonáhle príbeh naberie smer k vesmírnej stanici, začnú sa diať nepochopiteľné veci.

 

Pestrá akcia síce pokračuje, ale kým doterajšie zjednodušovanie udržiavalo našliapané tempo, teraz už len odkrýva hlúposť príbehu. Z počiatku išlo o popkornovejšiu variáciu na District 9, a Verhoevenov Total Recall a zrazu sa ocitneme v bahne, v akom sa plahočil napr. Terminator Salvation.

 

V skratke -  je vyhlásený výnimočný stav, niekoľko votrelcov zo Zeme behá po chodbách niečoho ako je ministerstvo obrany kozmickej stanice, granáty likvidujú administratívu, na Elysium na čierno pristávajú lode, a nikomu sa neráči si to všimnúť. Bezpečnostné roboty asi zaspali, ochranka a ozbrojené zložky sa asi boja vystrčiť nos. O zbytočnosti niektorých postáv ani nebudem hovoriť. Kým v prvej časti filmu už nepotrebné postavy miznú okamžite zo scény (väčšinou dosť nešetrne), ku koncu sa totálne nelogicky presúvajú a zavadzajú príbehu i hlavnému hrdinovi. To isté platí o motivácii postáv. Uveriteľné počiatočné sebectvo a chamtivosť vystrieda patetická snaha o záchranu ľudstva...

 

Najväčšou škodou je to, že pri troche snahy sa dalo vyhnúť záverečnej dementnosti. Stačilo pár náznakov vysvetľujúcich bezpečnostnú situáciu, nejaké tie intrigy v úzadí vysvetľujúce nečinnosť, prípadne stačilo podstrčiť pár chodiacich terčov, ktoré by hrdinovia zastrelili a bolo by. Spomínate na Equilibrium alebo V ako Vendeta? Podobne schematické filmy, ktoré sa však až do konca držali svojho smeru. Keď sa hrdina bojujúci proti systému dostane do centra vlády, prirodzene očakávate, že padne pár „nevinných“ strážnikov.

 

Napriek tomu som si Elysium pozrel rád. Asi radšej ako napr. celkom solídnych Nevedomích. Je to skrátka tá správna drsná vízia budúcnosti, kde má ťažkotonážna akcia nadšenie deväťdesiatych rokov. Navyše okrem dvoch hlavných hviezd je aj obsadenie vedľajších rolí vyslovene skvelé. Škoda, že to celé nedopadlo inak. Ostáva veriť, že prípadný director's cut Elysium vylepší.

 

Hodnotenie: 60%

 

Elysium

USA, 2013, 109 min.

Réžia: Neill Blomkamp

Scénár: Neill Blomkamp

Hrajú: Matt Damon, Jodie Foster, William Fichtner, Alice Braga, Diego Luna

 

Napísané pre www.sarden.cz